گزارش

لیلا چوبداری

بانوان کارآفرین موفق در جشنواره زنان تاثیرگذار

قالی‌بافی و ریسندگی از یادگاری‌های قدیمی ایران زمین است. ارثیه ماندگاری که باعث شد لیلا چوبداری پس از آشنایی با زیر و بم آن از تحصیل در رشته مامایی چشم‌پوشی کند و با فعالیت در این رشته علاوه بر اشتغالزایی برای ۳۲ نفر و تکمیل زنجیره تولید، به یک کارآفرین مطرح کشوری تبدیل شود.

عصاره کارآفرینی به صورت کلی به معنی درک فرصت‌ها و بهره برداری درست از آنهاست و اگر فردی بتواند با بررسی شرایط پیرامونی و توانایی‌های خود بهترین تصمیم را در مسیر زندگی بگیرد که نتیجه آن موفقیت برای خود و دیگران باشد به عنوان یک کارآفرین شناخته می‌شود.

یکی از این افراد موفق بانویی از شهرستان گالیکش است که به دلیل علاقه به هنر از ادامه تحصیل در رشته مامایی انصراف داد و با پشتکار توانست نام خود را به عنوان یک کارآفرین در حوزه طراحی و تولید فرش و ریسندگی نخ ابریشم در سطح کشور مطرح کند.

«لیلا چوبداری» سال ۱۳۵۷ در یک خانواده ۹ نفره به دنیا آمد و بعد گرفتن مدرک کارشناسی در رشته فرش با همراهی پدر و مادر و سه خواهرش از سال ۱۳۸۵ به طور جدی فعالیت حرفه‌ای خود در تولید فرش دستباف را در روستای «محمدآباد گالیکش» شروع کرد و در ادامه با افزایش سفارش‌ها فعالیت خود را توسعه داد و حتی طراحی فرش را هم انجام داد.

وی با توجه به کیفیت بالای فرش‌های بافته شده با نخ‌های به رنگ طبیعی در حوزه رنگ‌رزی نخ هم به صورت تخصصی ورود کرد و به عنوان مدرس، آموزش رنگ‌رزی گیاهی را به علاقمندان در استان گلستان ارائه می‌دهد.

ایجاد اشتغال برای ۳۲ نفر از بانوان گالیکش

فعالیت کارگاه فرش بافی این هنرمند به صورت نیمه متمرکز است و علاوه بر اینکه هفت نفر از بانوان بر روی دارهای موجود در کارگاه مشغول هستند، تعدادی از بانوان هم سفارشات را در خانه‌ها تولید می‌کنند.

او هم اینک مشغول طراحی تابلوفرشی با موضوع خلیج فارس برای یکی از سفارتخانه‌ها است که بعد از تکمیل، کار بافت آن آغاز می‌شود.

این بانوی هنرمند بیان کرد: گلستان یکی از استان‌های سرآمد در تولید نوغان است که بیشتر آن خام‌فروشی می‌شود به این معنی که با ارسال به نقاط دیگر کشور از جمله تربت‌حیدریه و گیلان به نخ تبدیل و با قیمت بالاتر به دست بافنده گلستانی می‌رسد لذا تمرکز خود را برای کمک به احیای این حلقه مفقوده گذاشتم و نخستین کارگاه تبدیل پیله به نخ ابریشم استان سال ۱۳۹۹ در روستای «محمدآباد» گالیکش راه‌اندازی شد.

چوبداری افزود: ۱۲ نفر از بانوان هم در کارگاه ریسندگی نخ ابریشم فعالیت دارند و در مجموع توانستم برای ۳۲ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه بافندگی و ریسندگی شغل ایجاد کنم.

وی اظهار کرد: فعالیت کارگاه ریسندگی به صورت نیمه‌صنعتی است و با توجه استقبال خوب نوغانداران منطقه امیدوارم با حمایت دولت در بحث تسهیل کردن مراحل پرداخت تسهیلات بتوانم فعالیت کارگاه را توسعه دهم.

می‌خواستم ماما باشم اما حالا کارآفرین قالیبافی هستم

واردات نخ ابریشم قاچاق، چالش ریسندگان

این هنرمند یکی از چالش‌های اصلی فعالان در حوزه فرش‌بافی را واردات قاچاق نخ ابریشم دانست و گفت: نخ‌های ابریشم وارداتی با توجه به اینکه به صورت قاچاق وارد شده با قیمت کمتری در بازار عرضه می‌شود و لذا استقبال از نخ‌های ابریشم با کیفیت تولیدی کارگاه‌های ریسندگی داخل کشور پایین می‌آید.

چوبداری حرکت سال گذشته کمیته امداد در خریداری پیله‌ها از نوغاندار با قیمت مناسب را قابل تحسین دانست، گفت: این حرکت برای نوغاندار خوب بود اما به ضرر من که به صورت آزاد کار می‌کنم تمام شد چرا که باید با قیمت بیشتری پیله را خریداری کنم.

وی با بیان اینکه از هر پنج کیلوگرم پیله تر ۲ کیلوگرم نخ ابریشم تولید می‌شود، ادامه داد: به عنوان مثال سال گذشته هر کیلوگرم پیله تر را بین ۲۶۰ تا ۲۶۵ هزار تومان از نوغاندار خریداری کردم لذا از مسوولان درخواست دارم با کاهش سختگیری‌ها باعث تشویق تولیدکنندگان برای ادامه کار شوند آن هم در شرایطی که ادامه فعالیت با افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه مشکل است.

به گفته این هنرمند، فعالیت در نوغانداری در گلستان به دلیل محدودیت فضا در خانه‌ها رو به کاهش است لذا پیشنهاد می‌کنیم در هر روستا با همراهی دهیاران سوله‌های مختلفی احداث و به نوغانداران اجاره داده شود و در کنار آن دولت با پرداخت تسهیلات می‌تواند زمینه ورود بیشتر سرمایه‌گذاران برای ایجاد و توسعه کارگاه‌های ریسندگی را با هدف جلوگیری از خام‌فروشی پیله‌تر فراهم کند.

چوبداری افزود: برای فروش نخ ابریشم تولید شده در گلستان به دلیل کیفیت بالای آنها مشکلی وجود ندارد و همچنین بخشی از محصول تولیدی خود را برای بافت فرش دستبافت و تولید پارچه‌های ابریشم براساس سفارش مشتری استفاده می‌کنیم.

انتخاب به عنوان یکی از بانوان کارآفرین موفق در جشنواره زنان تاثیرگذار

فعالیت در حوزه‌های مختلف فرش از ریسندگی، رنگ‌رزی، طراحی و بافندگی در کنار برپایی کارگاه‌های آموزشی برای بانوان روستایی و همچنین تشویق جوامع محلی به تبدیل پیله‌های تر خود به نخ به‌جای خام‌فروشی و حضور مستمر در برنامه‌های حمایتی کمیته امداد و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت از جمله دلایل انتخاب خانم چوبداری به عنوان یکی از بانوان کارآفرین برتر حوزه فرش در جشنواره زنان تاثیرگذار در سال گذشته است.

وی که بعد از چند سال مدرک کارشناسی ارشد خود را هم در رشته فرش گرفته در دانشکده کوثر و علمی کاربردی گنبدکاووس برای علاقمند تدریس می‌کند و علاوه بر آن تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر از بانوان روستایی در کارگاه‌های آموزشی وی در طراحی، رنگ‌رزی و نحوه‌های درست بافندگی شرکت کردند.

به گفته خودش از کودکی علاقه زیادی به خانم مدیر بودن در بازی‌ها داشت و با ذوق و شوق خود را در حال نشستن پشت دارقالی با تصویری از اعضای خانواده ۹ نفره‌شان تصور می‌کرد و امروز تحقق آرزویش و تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را مدیون حمایت و پشتیبانی خانواده‌اش می‌داند چرا که می‌گوید در خیلی از مواقع به دلیل مشکلات پیشرو از ادامه فعالیت خسته شدم اما پدر و مادرم هرگز پشتم را خالی نکردند و تاکیدشان این بود که توانایی برای رسیدن به موفقیت را دارم.

شهرستان ۶۵ هزار نفری گالیکش در حاشیه جاده بین‌المللی شمال - مشهد مقدس واقع است.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.