'گزارش

ساخت دو مجتمع تولید گلیم با اعتبار۱۳۰ میلیارد تومان در سیرجان

با حضور مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمان، چندین طرح صنایع‌ دستی در سیرجان کلنگ‌زنی و مورد بازدید قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمان در سفری یکروزه به شهرستان سیرجان از مجموعه تولید گلیم روح‌الامینی و کارگاه کاربافی محمود‌آباد این شهرستان بازدید کرد 

فریدون فعالی به مجموعه تولید گلیم روح‌الامینی که در شهرک صنعتی بلورد سیرجان در حال ساخت است اشاره کرد و گفت: این کارگاه در زمینی به مساحت حدود ۵ هزار مترمربع و در دو فاز ساخته شده که در فاز اول ۱۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه می‌شود.

 فعالی بیان کرد: از اعتبار مذکور ۱۰میلیارد تومان سهم آورده سرمایه‌گذار بوده و ۸ میلیارد دیگر نیز تسهیلاتی است که از محل تبصره ۱۸ به این مجموعه تعلق خواهد گرفت و در حال حاضر سرمایه‌گذار برای دریافت این تسهیلات در مرحله اخذ قرارداد با بانک عامل است.

وی با اشاره به اینکه در فاز اول به‌صورت مستقیم برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد می‌شود افزود: برای توسعه طرح مذکور حدود ۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و در پایان کار این مجموعه تولید گلیم ۴۰۰ نفر را مشغول به کار خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان در ادامه از احیای رشته هنری کاربافی سیرجان خبر داد و گفت: کارگاه کاربافی که با اعتباری معادل ۱۰۰میلیون تومان راه‌اندازی شده تاکنون توانسته سه نفر را به صورت مستقیم مشغول به فعالیت کند.

فعالی با اشاره به اینکه در کارگاه مذکور تولید محصولات از مرحله طراحی تا مرحله آخر که تولید است توسط هنرمندان این رشته هنری انجام می‌گیرد، تاکید کرد: همچنین در این کارگاه آموزش‌ تولید این نوع صنایع ‌دستی به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمان در ادامه از کلنگ‌زنی مجتمع تولیدی گلیم شیریکی پیچ محمودی خبر داد و گفت: این طرح که در دو فاز با اعتباری معادل ۷۰میلیار تومان و در زمینی به مساحت ۹ هزار مترمربع اجرا می‌شود زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را ایجاد می‌کند.

فعالی اظهار کرد: این مجتمع در فاز اول با  ۲۳ میلیارد تومان و اشتغال ۱۸۰ نفر شروع به کار می‌کند.

وی به اجرای فاز اول در مدت زمان یک و نیم سال در شهرک صنعتی سیرجان اشاره کرد و افزود: در این کارگاه چرخه کامل تولید گلیم که شامل ریسندگی، رنگرزی، طراحی، تولید گلیم، شور و پرداخت، بسته‌بندی و مراحل تجاری‌سازی و عرضه به بازار است می‌شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان در ادامه به جلسه اهدای لوح دبیری شهر جهانی گلیم به شهردار سیرجان با حضور فرماندار و جمعی از هنرمندان صنایع دستی این شهرستان اشاره کرد و گفت: تکمیل موزه دست‌بافته‌های این شهرستان توسط شهرداری از دستور‌کارهای این جلسه بود که مصوب شد.

فعالی اظهار کرد: همچنین در این جلسه مصوب شد گذر فرهنگ و هنر با عنوان گذر گلیم نیز توسط شهرداری سیرجان تکمیل شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان در ادامه به ساماندهی و احیای بادگیرهای چپقی سیرجان اشاره کرد و گفت: این طرح پس از ساماندهی با کاربری مناسب به گردشگران خدمات ارائه می‌کند.

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.